Blokzinciri (Blockchain) Eğitimi

You are here:
Blokzinciri (Blockchain) Eğitimi

Blokzinciri (Blockchain) Eğitimi

Blokzincir (Blockchain) nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere blokzincir; her biri içerisinde sayısal bilgi bulunan blokların oluşturduğu zincirdir. İlk olarak 1991 yılında sayısal belgelere zaman damgası vurarak belgelerin tarihlerinde değişiklik yapılmasının engellenmesi için geliştirildi. Projede amaçlanan noter gibi bir onay mekanizmasına ihtiyaç duyulmadan bir sayısal belgenin tarihinin değiştirilemeyecek şekilde oluşturulmasıydı. 2009 yılına kadar kendi için çok fazla uygulama alanı bulamayan blokzincir teknolojisi, 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından geliştirilen sayısal kriptolama sistemi kullanılarak ilk kripto para BİTCOIN’un üretilmesi ile teknolojisi kulislerin değişmez gündem konusu oldu.

En genel tanımıyla blokzincir; merkezi bir otoritenin onay veya kontrolüne ihtiyaç duyulmadan, merkezi olmayan-dağınık bir ağ ortamında kimliklendirme ve yetkilendirme gibi güvene dayalı işlemler ile veri paylaşımını mümkün kılan teknoloji protokolü olarak tanımlanabilir. Blokzincir ağı tüm işlemlerin veya sayısal verilerin tutulduğu bir kayıt defteri olarak tasarlanmıştır. Veri bir defa blokzincire kayıt edildikten sonra değiştirilmesi çok zordur. Peki, bu nasıl sağlanıyor?

Merkezi sistemlerin aksine bu ağda bilgiler dağınık bir şekilde ağı oluşturan her bir blokta ayrı ayrı tutuluyor. Her bloğun kendisine ait parmak izi vazifesi gören bir hash değeri var. Hash; bloğu ve içeriğini tanımlamayan ve aynısı üretilemeyen bir değerdir. Bir blok oluşturulduğunda hash değeri hesaplanıyor ve bloğun içerisinde saklanan veride yapılacak en ufak bir değişiklik hash değerinin değişmesine neden oluyor. Her bir blok kendisine ve bir önceki bloğa ait hash değerini taşıdığı için, zincir içerisinde verinin değiştirilmesi ve taklit edilmesi çok zor.

Nasıl Detaylı Bilgi Alabilirim?

Blokzinciri (Blockchain) Eğitimi hakkında Türkiye’nin Eğitim Akademisi Danışmanlarından bilgi almak ve tüm sorularınıza cevap bulmak için sayfadaki Detaylı Bilgi Talep Et ya da Hemen Bilgi Al başlıklı iletişim formunu doldurabilirsiniz.

İndirimler

  • 1. derece Şehit Yakınlarına %50 İndirim
  • Gazilere % 50 İndirim
  • Engelli Vatandaşlarımıza engelli oranına göre en fazla %50 İndirim
  • Çoklu katılımlarda ve ikinci eğitimlerde indirimler uygulanabilmektedir.

Eğitmenler

Ön Kayıt Formu

Lütfen seçim yapınız.

Popüler Eğitimler

Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Eğitimi
Hukuk ve Adli Sekreterlik Eğitimi

Değerli Yorumlarınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. * işaretli alanlar zorunludur.

Yorum Gönder