Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Eğitimi

You are here:
Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Eğitimi

Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Eğitimi

Günümüzde “tıbbi” ve “aromatik” bitkiler terimi genellikle birlikte kullanılmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO)  tarifine göre hastalıklardan korunmak veya tedavi amacıyla bitkisel drogları veya karışımlarını, olduğu gibi veya bitkisel karışımlar halinde, etkili kısım olarak taşıyan bitmiş, etiketlenmiş ürünler veya müstahzarlar ‘’bitkisel İlaç ‘’ olarak tanımlanmaktadır.

Bitkisel ilacın elde edildiği bitkinin yetiştiği yer, mevsim koşulları, bitki kısımlarının toplanma zamanı gibi çok çeşitli faktörler, içindeki etken maddenin miktarını ve dolayısıyla etkinliğini değiştirebilmektedir. Kullanılacak bitkilerin standart miktarda etken madde içermeleri gerekmektedir. Herhangi bir yerden toplanan bitki aynı cins ve tür olsa dahi, içeriğindeki etken madde miktarı farklı olabileceğinden doz ayarlaması mümkün olamayacak ve amacına uygun bir tedavi yapılamayacaktır. Kurutma, paketleme, hazırlama ve depolama işlemlerinin standardize edilmesi son derece önemlidir.

Tıbbi bitkilerin etken maddeleri üzerine iklim, toprak, yükseklik, yöney, yapılan kültürel uygulamalar gibi pek çok faktör etki yapmaktadır. Dolayısıyla, söz konusu bu bitkilerin tarımının yapılmasıyla kalite bakımından standardizasyon da sağlanmış ve katma değeri yüksek bitkiler elde edilmiş olur. Türkiye’de kullanılan ve ticareti yapılan tıbbi bitkilerin tarımı istenilen seviyeye ulaşmamıştır. Bununla birlikte kültüre alma, çeşit geliştirme ve üretim çalışmaları son dönemde daha çok yapılmakta olup, doğadan toplamaların floraya verdiği ekolojik zararın hafiflemesine katkı sağlamıştır

Türkiye, coğrafi konumu, iklim ve bitki çeşitliliği, tarımsal potansiyeli, geniş yüzölçümü sayesinde tıbbi ve aromatik bitkiler ticaretinde önde gelen ülkelerden biridir.

Türkiye’de bir çok ülkeye kıyasla kayıtlı olan tıbbi ve aromatik bitki sayısı kısıtlıdır. İstenen kalitede ürün çeşitlerinin geliştirilmesi için ekim teknikleri belirlenmeli ve ekolojik koşullara uygun bölgelerde yetiştirilmelidir. Kaliteli hammadde bileşenlerine sahip tıbbi ve aromatik bitkilerin kimya, gıda ve kozmetik gibi sektörlerde katma değeri yüksek ürünler üretilmesi için araştırmalar yapılmalıdır. Kaliteli sağlık hizmetlerine doğru erişimin ve danışmanlığın sağlanması, planlamacılar tarafından doğru yönlendirilmelidir.

Tıbbi ve aromatik bitkilerin sürdürülebilir bir biçimde üretiminde doğal çevre, sağlıklı toplumlar ve ekonomik canlılık birbirini tamamlayıcı faktörlerdir.

Eğitim Amacı

Tıbbi ve aromatik bitkiler yetiştiriciliği eğitimi ile katılımcıların tıbbi ve aromatik bitkileri temel düzeyde biyolojik olarak tanıması, ekolojik özelliklerini, kültüre alınması, doğadan toplanması ve korunması, temin edilmesi, üretim yöntemleri, bakım, hasat ve hasat sonrası işlemlerini, kullanım alanları konusunda bilgi sahibi olması ve bu bilgiler ile yetiştiricilik yapmasını sağlamaktır.

Eğitim İçeriği

 • Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Tarihçesi
 • Tıbbi ve Aromatik Bitki Tanımı
 • Tıbbi ve Aromatik Bitki Dünyada ve Ülkemizdeki Genel Durumu ve Önemi
 • Dünyada ve Türkiye’de Tıbbi ve Aromatik Bitki Ticareti
 • Tıbbi ve Aromatik Bitki Kullanım Alanları
 • Tıbbi Ve Aromatik Bitkilerin Sınıflandırılması
 • Sekonder Metabolitler
 • Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Korunması ve Sürdürülebilirlilik
 • Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Genel Özellikleri
 • Tıbbi ve Aromatik Bitki Üretim Teknikleri
 • Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Üretimine Başlamadan Önce Dikkat Edilecek Konular
 • Dünyada ve Türkiye’de Önemli 25 Bitkinin Tanımı ve Yetiştiricilik Özellikleri
 • Kekik, Lavanta, Adaçayı, Ekinezya, Şekerotu, Rezene, Biberiye, Oğulotu(Melissa), Tıbbi Nane, Itır, Defne, Kimyon, Sarı Kantaron, Meyan Kökü, Haşşaş, Safran, Altınotu, Anason, Yüksükotu, Kişniş, Vetiver, Limonotu, Paçuli, Tıbbi Papatya, Çemen

Eğitime Kimler Katılabilir?

Herkesin katılımına açıktır.

Nasıl Detaylı Bilgi Alabilirim?

Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Eğitimi hakkında

Türkiye’nin Eğitim Akademisi Danışmanlarından bilgi almak ve tüm sorularınıza cevap bulmak için sayfadaki Detaylı Bilgi Tep Et ya da Hemen Bilgi Al başlıklı iletişim formunu doldurabilirsiniz.

İndirimler

 • 1. derece Şehit Yakınlarına, Gazilere özel  İndirim
 • Engelli Vatandaşlarımıza engelli oranına göre özel İndirim
 • Çoklu katılımlarda ve ikinci eğitimlerde indirimler uygulanabilmektedir.

Yasal Bilgilendirme

Bu eğitim NorthWEST Üniversitesi tarafından verilmektedir. Teak Eğitim Yazılım A.Ş. ve NorthWEST Üniversitesi arasında yapılan işbirliği protokolü kapsamında www.turkiyeegitimakademisi.com eğitimin teknik alt yapısını sunmakta ve tanıtımını yapmaktadır.

Eğitmenler

Ön Kayıt Formu

Lütfen seçim yapınız.

KVKK kapsamında bize ilettiğiniz bilgileriniz kullanılarak saklanacaktır. KVKK Aydınlatma Metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Popüler Eğitimler

AHA'lar ve BHA'lar ile Kozmetik Formülasyon Eğitimi
Tıbbi Mantar Yetiştiriciliği Eğitimi

Değerli Yorumlarınız

9 yorum

 1. aromatik bitkiler hak.bilgi almak istiyorum, ayrıca yetiştirmekde isterim, ve eğitim ücreti ne kadar.
  ayrıca sabun yapımı ve kozmetik ürünlerede ilgim var. askında bunlarun hepsini içeren bir bölğm varmı

  • Merhaba Eğitim süresi 2 ay ofline videolar ve canlı derslerle devam etmektedir.
   Sertifika Nortwest Üniversitesi tarafından sertifikalanmaktadır
   Eğitim tek eğitmen tarafından verilmektedir.
   Eğitim ücreti 1400 TL olup ödeme yöntemine göre değişmektedir. Ayrıntı için sabit hattımızdan arayabilir veya dilerseniz telefonunuz bırakmanız durumunda size dönebiliriz.

 2. Oğuz beyin sorularına halen Cevap gelmemiş; ek olarak

  1- eğitim süresi nedir?
  2- sertifikasyon bilgisini göremedim, bilgilendirir misiniz?
  3- bu eğitimi tek eğitmen mi verecek?
  4- ücret ne kadar?

  • Merhaba Eğitim süresi 2 ay ofline videolar ve canlı derslerle devam etmektedir.
   Sertifika Nortwest Üniversitesi tarafından sertifikalanmaktadır
   Eğitim tek eğitmen tarafından verilmektedir.
   Eğitim ücreti 1400 TL olup ödeme yöntemine göre değişmektedir. Ayrıntı için sabit hattımızdan arayabilir veya dilerseniz telefonunuz bırakmanız durumunda size dönebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. * işaretli alanlar zorunludur.

Yorum Gönder