İki bin yıldır başta kanser olmak üzere çeşitli hastalıkların alternatif tıp tedavisinde kullanılan, ‘ölümsüzlük mantarı’ olarak da bilinen kırmızı Reishi mantarı, Ülkemizde, Düzce Üniversitesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi tarafından üretildi.

Halk arasında Kırmızı Reishi mantarı olarak bilinen ve Uzak Doğu’da yaklaşık 2 bin yıldır kullanılan ‘Ganoderma Lucidum’, Düzce Üniversitesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi tarafından oluşturulan özel bir ekip sayesinde üretildi. İlk olarak üniversite içinde bulunan laboratuvarda üzerinde çalışılan mantar, çoğaltılarak üretim aşamasına geçildi. Gölyaka ilçesi Sarıdere köyündeki atıl durumda bulunan tavuk çiftliği, modern bir mantar üretim tesisi olacak şekilde tasarlandı. Geçen yıl mayıs ayında ilk ekimi gönüllü çiftçi ile beraber gerçekleştirildi. Mantarın üretimi tamamen organik olarak gerçekleştirildi, hiçbir aşamada sentetik kimyasal madde kullanılmadı. Ekim ayında ise ilk hasat yapıldı.

TİCARİ DEĞERİ ÇOK FAZLA

Reishi mantarının zor yetiştişen, ancak ciddi ticari değeri olduğunu bilinmektedir, “Dünyada üretilebilmiş ve ticari değeri olan mantarlardan biri de Ganoderma lucidum adı verilen mantardır. Bu Reishi mantarı olarak bilinmektedir. Ülkemizde ve tüm dünyada tıbbi değeri çok kıymetli olarak biliniyor. Ayrıca bu ölümsüzlük mantarı olarak da bilinmektedir. Halk arasında tıbbi amaçlar için bazen kanserde koruyucu olarak, bağışıklık sistemini güçlendirici olarak, tedavinin mümkün olmadığı hastalıklarda kullanım alanları bulunmaktadır. Yalnız direkt klinik çalışmalar bu konuda epey yapılmış ve bu konularda etkili olduğuna dair kanıtlar bulunmakla birlikte bunların insan çalışmaları yeterli değildir. Bunlarda insanların üzerinde klinik araştırmaların yapılması gerekmektedir. Ancak bu süreç böyle devam ederken ciddi bir ticari değeri olan mantar türüdür açıklamalarında bulundu üniversite yetkilileri.

Kurumumuz tarafından verilen Tıbbi Mantar Eğitimi dersleri içeriğinde Reishi mantarının üretim aşamaları anlatılmaktadır. Eğitmenimiz Selime Semra Erol bu mantarın yetiştirilmesindeki emeklerini sizinle paylaşmaktan mutluluk duymaktadır.

İlgili basın haberleri

DÜZCE – Kadın girişimci eski fındık deposunu mantar üretim tesisine çevirdi | Haber (mynet.com)

Ölümsüzlük mantarı olarak bilinen Reishi mantarını ürettiler – Son Dakika Haberleri (hurriyet.com.tr)

Kadın girişimciden büyük başarı – Yeni Akit

Ölümsüzlük mantarını ürettiler – Son Dakika Türkiye Haberleri | NTV Haber

8 yorum

  1. Diğer harika makaleler için teşekkürler. Başka bir yerde bu tür bilgiler bu kadar mükemmel bir şekilde yazılabilir mi? Gelecek hafta bir sunumum var ve bu tür bilgiler için araştırıyorum.

  2. Hi there colleagues, how is all, and what you desire to say about this post, in my view its geuinely awesome for me.

  3. Bu güzel yazı için teşekkür ederim. Aslında bir zamanlar bir eğlence hesabıydı, nasıl iletişim kurabiliriz?

  4. Bunlar bloglama konusunda gerçekten harika fikirler. Burada bazı titiz şeylere dokundunuz. Her şekilde yazmaya devam edin.

  5. Merak ediyorum, web sitenizin yapısını değiştirmeyi hiç düşündünüz mü? Çok iyi yazılmış; söylediklerinizi seviyorum. Ancak belki insanların daha iyi bağlantı kurabilmesi için içerik açısından biraz daha fazla şey yazabilirsiniz.

  6. İyi günler! Bu yazı daha iyi yazılamazdı! Bu yazıyı okumak bana eski oda arkadaşımı hatırlattı! Sürekli bu konu hakkında konuşurdu. Bu yazıyı ona ileteceğim. Eminim iyi bir okuma yapacaktır. Paylaşım için teşekkürler!

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. * işaretli alanlar zorunludur.

Yorum Gönder