Tıbbi Mantar Yetiştiricisi

Tıbbi Mantar Yetiştiricisi Olun bol kazanç elde edinin

Hızla artan nüfus ve beraberinde gelen gıda sorunu ile alternatif besin kaynaklarına olan gereksinim önem kazanmıştır. Mantar, kültür ortamında 12 ay  ürün alınabilen,  besin değeri yüksek bir tarımsal üründür. Bununla beraber mevsime bağlı olarak kendiliğinden yetişebilen; kırsal alanda yaşayan insanların besin ihtiyacını karşılayan önemli bir gıda maddesidir (Kurt vd., 2019). Ayrıca bazı mantarlar tıbbi özelliklerinden dolayı ticari olarak değerli gıda takviyeleri olarak kullanılırlar.

Tıbbi Mantarlar

Tedavide şifalı mantarlar kullanılmaktadır. Bu ürünler, belgelenmiş tıbbi faydaları ile yüzyıllardır kullanılmaktadır.

Tıbbi Mantar Yetiştiricisi

Hayat mantarlarla daha güzel. Bu çeşitli yetiştirme teknikleriyle sağlıklı bir mikrobiyom yetiştirin.

Tıbbi Mantar Yetiştiricisi Olun

Yemek yapmayı seviyorsanız ve tıbbi amaçlar için kendi mantarlarınızı yetiştirmek istiyorsanız, bir yetiştirici olun.

Ticari ölçekte yetiştirilen ve çeşitli hastalıkların tedavisinde ve önlenmesinde kullanılan en yaygın tıbbi mantarlardan bazıları Ganoderma lucidum, Cordyceps sinensis ve Agaricus bisporus’tur.

Ganoderma lucidum, Çin’de ticari ölçekte yetiştirilen çok popüler bir tıbbi mantardır. Ling Zhi veya Reishi Mantarı olarak da bilinir.

Cordyceps sinensis, Tibet halkı tarafından diğer şeylerin yanı sıra solunum problemlerini ve soğuk algınlığını tedavi etmek için yüzyıllardır kullanılan bir başka popüler tıbbi mantardır. Cordyceps sinensis, başlıca Kuzey Çin, Nepal, Tibet, Butan ve Hindistan’da ticari ölçekte yetiştirilebilir.

Agaricus bisporus, dünya çapında en çok yetiştirilen mantarlardan biridir çünkü

Şifalı mantarlar farklı hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Çeşitli tıbbi mantar türleri vardır, ancak en yaygın türü Ganoderma lucidum’dur. Aslında, bir sağlık takviyesi olarak bile popülerdir.

Mantar kültürleri ve Ganoderma lucidum üretimi için üretim teknikleri karmaşık değildir. Ancak, uygun ekipman ve becerilere sahip steril bir ortamınız yoksa evinizde farklı türde tıbbi mantar yetiştirmek kolay değildir.

Şifalı mantarlar eski insanlar tarafından çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullanılır. Tıbbi olarak mantarlar binlerce yıldır tedavilerde kullanılmaktadır. Şifalı mantarlar Doğu tıbbında ve geleneksel Çin tıbbında geleneksel ilaçlar olarak kullanılmıştır. Tıbbi mantarlar kanser, diyabet, depresyon, anksiyete sorunları gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. * işaretli alanlar zorunludur.

Yorum Gönder